Find The Best 1200 Watt Ninja Blender Reviews & Comparison
As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
Best 1200 Watt Ninja Blender : Top 10 Picks
Last update on 2026-04-12 at 02:05 / Affiliate links / Images from Amazon Product Advertising API
10 Best 1200 Watt Ninja Blender’s – Expert Recommended
Bestseller No. 1
Ninja Blender, Compact Kitchen System, 1200W, 3 Functions for Smoothies, Dough & Frozen Drinks with Auto-IQ, 72-oz.* Blender Pitcher, 40-oz. Processor Bowl & 18-oz. Single-Serve Cup, Grey, AMZ493BRN
Bestseller No. 2
Ninja Professional Blender | Smoothie Blender, Drink Mixer, Grinder, Ice Crusher | Total Crushing™ Technology, Auto-iQ™ Smart Presets, Professional 1200W Power, XL 72oz Pitcher | Dark Grey | BR201AMZ
  • 1200-WATT MOTOR BASE: Made for powering through the toughest ingredients.
  • MANUAL SPEED CONTROL: Low, medium, high, and pulse settings allow for complete control.
Bestseller No. 3
Ninja Professional Plus Blender with Auto-iQ | Smoothie and Ice Cream Maker, Frozen Drink Mixer, Margarita Machine | 3 Auto-iQ Presets, 1400W, 72-oz. Total Crushing Pitcher | Dark Grey | BN701
  • INCREASED MOTOR POWER: The Ninja Professional Plus features a new modern design and a more powerful motor than Ninja's original Professional Blender (1400W vs 1000W of BL610)
Bestseller No. 4
Bestseller No. 5
Bestseller No. 6
  • MANUAL SPEED CONTROL: Speed settings low, high, and pulse allow for complete user control.
Bestseller No. 7
Bestseller No. 8
Ninja BL642 Nutri Ninja Personal & Countertop Blender with 1200W Auto-iQ Base, 72 oz. Pitcher, and 18, 24, & 32 oz. To-Go Cups with Spout Lids, For Smoothies, Shakes & More, Dishwasher Safe, Black
Bestseller No. 9
Ninja Professional Blender, Smoothie Blender, Drink Mixer, Grinder, Ice Crusher, Frozen Fruit Blending | Professional 1000 W Power, Total Crushing ™ Technology, XL 72-oz. Pitcher Black, Grey, BL610
  • RECIPE INSPIRATION: The included recipe guide provides drink and dish making inspiration.
Bestseller No. 10
nutribullet Full-Size Blender Combo 1200W –Matte White
  • The Easy-Twist Extractor Blade is made of powerful stainless steel and designed with cyclonic action. Our super-durable BPA-Free pitcher and cups are made of high-performance plastic. Unit Dimensions: 7.75 Lx 8.07 W x 16.97 H