Top 10 Best Ninja Blender 1200 Watt : Reviews & Buying Guide
As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
Last update on 2026-02-09 at 08:10 / Affiliate links / Images from Amazon Product Advertising API
Top 10 Best Ninja Blender 1200 Watt Review In 2022
Bestseller No. 1
Ninja Professional Blender | Smoothie Blender, Drink Mixer, Grinder, Ice Crusher | Total Crushing™ Technology, Auto-iQ™ Smart Presets, Professional 1200W Power, XL 72oz Pitcher | Dark Grey | BR201AMZ
  • 1200-WATT MOTOR BASE: Made for powering through the toughest ingredients.
  • MANUAL SPEED CONTROL: Low, medium, high, and pulse settings allow for complete control.
Bestseller No. 2
  • MANUAL SPEED CONTROL: Speed settings low, high, and pulse allow for complete user control.
Bestseller No. 3
Bestseller No. 4
Ninja Blender, Compact Kitchen System, 1200W, 3 Functions for Smoothies, Dough & Frozen Drinks with Auto-IQ, 72-oz.* Blender Pitcher, 40-oz. Processor Bowl & 18-oz. Single-Serve Cup, Grey, AMZ493BRN
Bestseller No. 5
Ninja Professional Blender, Smoothie Blender, Drink Mixer, Grinder, Ice Crusher, Frozen Fruit Blending | Professional 1000 W Power, Total Crushing ™ Technology, XL 72-oz. Pitcher Black, Grey, BL610
  • RECIPE INSPIRATION: The included recipe guide provides drink and dish making inspiration.
Bestseller No. 6
Ninja BL642 Nutri Ninja Personal & Countertop Blender with 1200W Auto-iQ Base, 72 oz. Pitcher, and 18, 24, & 32 oz. To-Go Cups with Spout Lids, For Smoothies, Shakes & More, Dishwasher Safe, Black
Bestseller No. 7
Ninja Professional Plus Blender with Auto-iQ | Smoothie and Ice Cream Maker, Frozen Drink Mixer, Margarita Machine | 3 Auto-iQ Presets, 1400W, 72-oz. Total Crushing Pitcher | Dark Grey | BN701
  • INCREASED MOTOR POWER: The Ninja Professional Plus features a new modern design and a more powerful motor than Ninja's original Professional Blender (1400W vs 1000W of BL610)
Bestseller No. 8
Bestseller No. 9
Ninja Kitchen System | All-in-One Food Processor & Blender for Smoothies | Includes Pitcher, (2) 16 oz. To-Go Cups & 8-Cup Bowl | Makes Salsa, Dough, Shakes, & Frozen Drinks | 1500W | Black | BL770
Bestseller No. 10
nutribullet Full-Size Blender Combo 1200W – NBF50500 - Dark Gray
  • The Easy-Twist Extractor Blade is made of powerful stainless steel and designed with cyclonic action. Our super-durable BPA-Free pitcher and cups are made of high-performance plastic. Unit Dimensions: 7.75 Lx 8.07 W x 16.97 H